Powiatowy Lekarz Weterynarii we Włoszczowie informuję o stwierdzeniu ogniska rzekomego pomoru drobiu u ptaków dzikich.
Chorobę stwierdzono u gołębia miejskiego w mieście Włoszczowa, gmina Włoszczowa, powiat włoszczowski. W próbce badanej przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa rzekomego pomoru drobiu (NDV) o wysokiej zjadliwości.
Rzekomy pomór drobiu, czyli choroba Newcastle (ang. Newcastle Disease – ND), jest to wirusowa choroba występująca u drobiu. Chore ptaki mogą wykazywać objawy ze strony układu oddechowego lub nerwowego: spadek pobierania paszy i wody, objawy nerwowe takie jak: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica i wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności
Rzekomy pomór drobiu szerzy się głównie przez bezpośredni kontakt z zakażonymi ptakami, drogą kropelkową i przez zanieczyszczoną ściółkę. Źródłem zakażenia może też być zanieczyszczony sprzęt, padłe ptaki, woda, pasza, oraz ludzie i pojazdy przemieszczające się pomiędzy fermami a zatem niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji by zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa.
W Polsce rzekomy pomór drobiu jest objęty programem profilaktycznym. Prowadzi się szczepienia za pomocą żywych szczepionek zawierających lentogeniczne szczepy wirusa (stada brojlerów) oraz szczepionek żywych i inaktywowanych (stada towarowe i reprodukcyjne). Warunkiem zapobieżenia stratom wywołanym przez rzekomy pomór drobiu jest regularne prowadzenie szczepień.